Du är inne i kategorin ‘Asien & Orienten’

Krigare Asien

krigare

Paret Asiatiska krigare. Träskulpturer med utskurna detaljer i mörkbetsat trä.

Högsta höjd : 42 cm

Proveniens: Dansken F. Birkemose bodde i Malaysia 1910-1932 och arbetade som plantage manager på flera gummiplantager, delvis EAC ( East Asiatic Company ) och dels ett engelskt bolag. När han återvände till Danmark 1932 förde han med sig en del lösöre bla dessa krigare.

Fastpris // Köp Nu : 1.995:-

Kinesiska Tempelpyramider

????????????????????????????????????

Paret Kinesiska tempelpyramider med 5 utdragbara lådor i olika storlekar. Rödlackerat med rikligt utskurna detaljer i trä. Tempeldrakar vaktar på toppen.

Åldersrelaterat slitage finnes och vissa torr sprickor. Mått bas : 37 x 37 cm. Höjd : 58 cm

Proveniens: Dansken F. Birkemose bodde i Malaysia 1910-1932 och arbetade som plantage manager på flera gummiplantager, delvis EAC ( East Asiatic Company ) och dels ett engelskt bolag. När han återvände till Danmark 1932 förde han med sig en del möbler bla dessa Tempelpyramider.

Fastpris // Köp Nu : 3.995:- / paret

Kinesisk Medicinskåp

Kinaskåp

Kinesisk Medicinskåp av svartmålat trä.

Front med dubblat dörrar och 33 lådor.

Med metallbeslag på dörr och lådor.

H. 160. B. 119. D. 43 cm.

Kategori : Asien, Orienten, Kina, Japan

Fastpris // Köp nu : 11.900:-

Kinesisk Hylla

Kinahylla

Kinesisk hylla med svart lack.

Hylla med asymmetriskt placerade hyllplan, nederdel med skåp.

Mått: H 188 cm B 76 cm Dj. 30 cm.

Fastpris // Köp nu : 4.950:-