Du är inne i kategorin ‘Silver bestick / Hushållsgeråd’

Silversked 1800-tal

IMG_0126

3 st stora matskedar i silver stämplade med

blomstervall, G, Kattfot ( 3 kronor ), årsbokstav

Gravyr på samtliga med CC, längd 223mm

2 st med årsbokstav G4 ( 1837 ), och 1 st med årsbokstav D4 ( 1834 )

Fastpris // Köp nu : 475:- / st

Te, Mocca skedar i etui

IMG_0124

6 st silver te- moccaskedar i etui, stämplat med

Juvelerare, E. Svedboms eftr. , B. Johansson , telefon 164 , Eksjö

Skedarna stämplade Gewe, kattfot ( 3 kronor ), och årsbokstav

6 st skedar ( M ) med årsbokstav E9 ( 1955 )

Fastpris // Köp nu : 900:- / 6 st i etui

Silver skedar

IMG_0123

6 st silverskedar.

Silver , stämplat M GAB , kattfot ( 3 kronor ) , S , samt årsbokstav

4 st av besticken är graverade med monogram J, de andra 2 ograverade

6 st skedar ( U ) längd 178mm , 2 st med årsbokstav B9 ( 1952 ) , 3 st med årsbokstav C9 ( 1953 ) samt 1 st med årsbokstav D9 ( 1954 )

Totalt 6 delar i rent silver

Fastpris // Köp nu : 1.200:- / 6 delar

Silverbestick

IMG_0122

Set om matkniv , gaffel och sked 6+6+6.

Silver , stämplat GAB , torn, kattfot ( 3 kronor ) , S , samt årsbokstav

Alla besticken är graverade med monogram J

6 st gafflar längd 178mm , 5 st med årsbokstav I 9 ( 1959 ) och 1 st med årsbokstav G9 ( 1957 )

6 st knivar längd 198mm , årsbokstav H9 ( 1958 )

6 st skedar längd 180mm , 5 st med årsbokstav I 9 ( 1959 ) och 1 st med årsbokstav G9 ( 1957 )

Totalt 18 delar i rent silver

Fastpris // Köp nu : 3.600:- / 18 delar

Silverbestick

IMG_0121

Set om matkniv och gaffel 6+6.

6 st gafflar ( U ) längd 181mm , årsbokstav E9 ( 1955 )

6 st knivar ( L ) längd 210mm , med årsbokstav S9 ( 1968 ).

Totalt 12 delar i rent silver

Fastpris // Köp nu : 2.400:- / 12 delar

Smörgås / frukt kniv & gaffel

IMG_0120

Set om smörgås / frukt -kniv och gaffel 6+6.

Silver , stämplat GAB , torn , kattfot ( 3 kronor ) , S , samt årsbokstav

6 st gafflar längd 148mm , 4 st med årsbokstav P9 ( 1965 ) och 2 med årsbokstav O9 ( 1964 )

6 st knivar längd 178mm , med årsbokstav P9 ( 1965 ).

Totalt 12 delar i rent silver

Fastpris // Köp nu : 2.200:- / 12 delar